Jdi na obsah Jdi na menu
 


Katarína Babálová: ,,Radujte se z každého krásného dne!"

6. 11. 2012

  Představuji Vám Katarínu Babálovou! Rozhovor proběhl v československé atmosféře, ale pro Vás, čtenáře, jsem to dala do českého jazyka, abyste nepletli slovenské zemiaky s českými bramborami. :-)

 

Kabko, Tebe jsem poprvé viděla a slyšela (!) na Mistrovství světa neslyšících v Německu v roce 2007, takže je to docela dlouhá doba, co se spolu známe!

 

Vím, že jsme proti sobě stály jen dvakrát a dvakrát jsem odcházela poražená - doufám, že Tě, Kataríno, jednou porazím! :-). Jinak tě vítám u našeho rozhovoru. Mohla bys naším čtenářům říct něco o sobě?

  Ahoj Jančo, jsem ráda, že jsi mě vybrala k rozhovoru :) . Až budeš hezky připravená, tak mě můžeš někdy porazit! :-)

  Tak, já jsem vlastně napůl umělkyně, neboť se zabývám grafickým designem a fotografováním. Napůl samozřejmě také sportovkyní - závodně hraji badminton, amatérsky dělám kondiční plavání a rekreačně házím oštěpem, hraji plážový volejbal a jezdím na snowboardu.

 

Koukám, že skoro všichni badmintonisté mimo badminton dělají ještě fůru sportu, co?

To jo! :)

  Jinak jsem se narodila s poruchami sluchu (nedoslýchavá). Od svých 2 let jsem navštěvovala mateřskou školu v Kubrej-Trenčín pro děti s poruchami sluchu. Později jsem byla integrovaná mezi slyšícími dětmi od 4.ročníku základní školy a to až doteď.

  Nyní studuji grafický design na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě - obor Katedra vizuální komunikaci. Ráda kreslím, zpracovávám grafiku na PC a fotografuji. Mojí největší zálibou je práce na počítači, kde můžu zpracovat a upravovat fotografie a grafiku. Nejraději zpracovávám témata o fantazii :-) .

  Už mám i titul Bc. . Moje bakalářská práce byla velice náročná, ale byla nejlepší prací z celého našeho ateliéru, na což jsem velice pyšná. Pokud budete chtít vidět celou práci, mrkněte se sem:  http://www.facebook.com/media/set/?set=a.372034289544791.86361.236773466404208&type=1
  Prostě mě to všechno baví!

 

Tak to držím palce, abys celou vysokou dodělala a nadále pracovala v tom oboru, který tě tak baví!

 

Jinak, jak dlouho již hraješ badminton a jak jsi se k němu dostala?

  Badminton hraji aktivně již od roku 1994, když jsem chodila na základní školu v Kubrej v Trenčíně.

  Nyní jsem členkou klubu Kubra Trenčín a i od roku 2008 jsem členkou Racketion Bedminton Club Sportivo (rakouský badmintonový klub) - oba kluby jsou pro slyšící.

  A jak jsem objevila badminton? Hmmm, nejdříve jsem hrála tenis, ale ten mě moc nebavil (tenis jsem hrála v mých pěti letech, myslím), pak jsem se na mé základce dozvěděla, že je nějaký nový badmintonový klub pro nejmenší. Tak jsem teda si zkusila ten badminton, který mě bavil a baví dodnes! :)

 

Máš nějaký svůj vzor a proč zrovna jeho/ji?

  Za své vzory považuji své rodiče - to je na dlouho :)

 

Tak to mi pak povyprávíš sama :-). A co třeba tvůj sportovní vzor?

  Hmm, to je ale těžká otázka... Ale znám Kristínu Gavnholt (za svobodna Ludíková - pozn. autora) a jeho bratra Milana Ludíka (Kristína Ludíková je nejlepší českou hráčkou slovenské národnosti - společně s Petrem Koukalem se zúčastnila Letních olympijských her v Pekingu v roce 2008 a pak i v Londýně v roce 2012 - pozn. autora). Jejich otec Peter Ludík je zároveň i mým trenérem.

 

Proč tě badminton tak baví a co ti vlastně přináší?

  :-) Badminton mě prostě baví, neboť mi přináší cestování, sílu, zábavu a kopec srandy s mými kamarády :-) . Ale mimo badminton mě baví též hodně sportovních disciplín jako plavání, snowboarding, cyklistiku, squash, volejbal a hod oštěpem...

 

Zúčastnila jsi se už nějakého Mistrovství Evropy, či světa či Deaflympiády?

V současnosti v tomto sportu dosahuji dobrých výsledků jak mezi slyšícími, tak i mezi neslyšícími. Doma mám hooodně diplomů a medailí z badmintonových turnajů... :-)

 

březen 2006 - Oblastní mistrovství SR - západ - 2.místo (čtyřhra)

           2006 - Mistrovství republiky - 3.místo (družstva)

 srpen 2006 - Mistrovství Evropy neslyšících - Pressbaum /Rakousko/ - 5.místo (dvouhra)

   září 2007 - Mistrovství světa - Mülheim an der Ruhr /Německo/ - 9.místo (dvouhra)

 2007/2008 - Mistrovství SR - 8.místo (dvouhra) a 2.místo (čtyřhra)

  září 2008 - 1.WBV Doppelturnier - Vídeň /Rakousko/ - 1.místo (mix)

         2009 - Deaflympiáda - Taipei /Čína - Tchajwan/ - 17.místo (dvouhra)

 

Wow, to byl teda výčet badmintonových úspěchů! Gratuluji! :-)

 

Á, Kataríno, máš nějaký cíl, kterého bys chtěla dosáhnout ve svém životě?

  Přála bych mít velký úspěch na Deaflympiádě a nebo na Mistrovství Evropy či světa... Je to těžké říct, neboť na takové akce se musí intenzivně připravovat a já na to mám málo času :( .

 

Blíží se nám Letní deaflympiáda v Bulharsku, který bude příští rok - zúčastníš se ho? A jaké disciplíny máš v plánu odehrát?

  Uhm (smích!). Ano, je to velice blízko! A ano, zúčastním se ho. Nejdůležitější disciplínou bude pro mě dvouhra žen. Dále budu hrát smíšenou čtyřhru s Peterem Vašíčkem. Je možné, že budu hrát i ženskou čtyřhru, ale ještě to není jisté.

 

A jaký výsledek z deaflympiády by tě potěšil?

  Co by mě nejvíce potěšilo? Hmm.. Asi vítězství (smích)! Ale pokud budu dobře připravená, měla bych mít šanci na bronz, ale nic neslibuji - nevidím nic dopředu. Nechám se překvapit na turnaji!

 

 Protože se naše interview blíží, bohužel, ke konci, prosím ještě o jednu otázku, která by naše čtenáře zajímala - byla jsi už někdy v České republice? Myslím si, že jistě ano, když jsi naši sousedkou! :-)

  Já ráda poznávám nové lidi, proto také jezdím do zahraničí. Byla jsem párkrát na vánočním turnaji v Břeclavě, párkrát i v Praze na výletech s rodiči. Praha je opravdu krásné město!

 

Co bys chtěla naším čtenářům na závěr říct?

Radujte se z každého krásného dne! :-)

 

Práce Kabky zde: 

www.facebook.com/kabkadesign

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Katarína Babálová

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář